35 godina grupe TNT

Vesela priča o mladim siromasima

Iako je prva epizoda 'Alana Forda' 'Grupa TNT' originalno izdana još u lipnju 1969., prije par mjeseci kod nas je krenulo još jedno reizdanje prvih epizoda najbolje strip serije o tajnim agentima

Kad su Roberto Raviola (Magnus) i Luciano Secchi (Max Bunker), uspješni talijanski crtačko-scenaristički dvojac ('Satanik', 'Kriminal', 'Maxmagnus'), u ljeto 1969. izdali prvih par brojeva svog novog, dugo pripremanog satiričnog projekta o grupi tajnih agenata iz New Yorka, sve je smrdilo na katastrofu. S početnih slabih 20.000 primjeraka prodaja je s 2. brojem pala na samo 8 somića, a 3. i 4. su prošli još lošije. Šefovi izdavačke kuće Corno rekli su 'Eto...', ali su ih Magnus i Bunker uspjeli nagovoriti da pričekaju koji mjesec.

Dvije godine nakon rođenja 'Alana Forda', epizoda 'Superhik' udarila je publiku kao grom iz oblačna neba i neshvaćeno ružno pače talijanskog stripa pretvorilo se u hit-proizvod. Debeli negativac alkoholičar koji smradom iz usta uništava sve oko sebe spasio je 'Alana Forda' i podigao mu prodaju na 200.000 primjeraka, koja se vrtjela oko te brojke sljedećih 10 godina.

Prvih 150 epizoda (pogotovo prvih 75 koje je crtao Magnus) doživljaja agenata grupe TNT iz Cvjećarnice - Alana Forda, Roberta Boba Rocka, Sir Olivera Olivera iz grofovske obitelji Oliver, Jeremije Lešine, Gerwasiusa Twinklminkelsona, poznatijeg kao Debeli Šef, Otta Von Grunta (amerikanizirao je prezime u Grunf), psa Nosonje, papige Klodovika i zamorca Skvikija, predvođenih senilnim tisućugodišnjim paralitičarem Brojem Jedan - postali su klasik crnohumornog stripa.

Doduše, taj status 'Alan Ford' nekim čudom nikad nije dosegao izvan granica rodne Italije i bivše Juge. Bilo je pokušaja da se stvar isfura u Danskoj, Francuskoj, Portugalu, pa čak i u Brazilu, ali priče o korumpiranim političarima, nespretnim tajnim agentima, pretilim i šepavim kriminalcima, jednookim generalima i krezubim neonacistima tim su kulturama bile previše strane. Zato su generacije digića i jugića kroz 70-te i 80-te postale fordomanijaci. 'I danas me ozbiljni akademski građani koji su na značajnim položajima u društvu zaustavljaju na cesti i hvale zbog Forda', izjavio je preživjeli dio autorskog dvojca Max Bunker, čovjek koji je uvijek živio pod geslom: 'Ako misliš pobijediti, nikako ne smiješ izgubiti.'

I. R.

Objavljeno: KLIK magazin, broj 37, 22.7.2004.

.
.